Restauracja została otwarta w dniu 31 sierpnia 1912 roku. Na terenie Parku Sołackiego, znalazła się w efekcie przeniesienia z Wystawy Wschodnio-Niemieckiej, gdzie pełniła funkcję winiarni. Nosiła wtedy nazwę Parkowa.

Pierwszym dzierżawcą restauracji i właścicielem okazałej willi przy ulicy Kujawskiej 15 był Niemiec – Franz Mlody.

Restauracja stoi na półwyspie wychodzącym na staw. Składała się z lokalu gastronomicznego na najniższym poziomie oraz ogrodu restauracyjnego ze składanymi stolikami na dwóch wyższych poziomach. Od strony fasady do budynku przylegała przeszklona weranda, z której latem wyjmowano okna, umożliwiając swobodny przepływ powietrza. Wejście do restauracji zwieńczone było przeszklonym, kolistym frontonem, umieszczonym pomiędzy dwiema wysokimi wieżami służącymi do wentylacji głównej sali o beczułkowatym kształcie.

W okresie I wojny światowej Park Sołacki uniknął dewastacji, a dzierżawę restauracji miasto powierzyło Janowi Müllerowi i Janowi Budzyńskiemu.
W 1913 roku nad brzegiem stawu, w pobliżu restauracji, zbudowano pomost z wypożyczalnią łódek.

Czasy powojenne…

Po II wojnie światowej restauracja, najpierw pod nazwą „Wypoczynek”, a później „Piracka”, przechodziła różne koleje losu, by w końcu 16 maja 1992 roku przyjąć nazwę – Restauracji i Hotelu „Meridian”.

Obecny czas…

17 listopada 2015 roku restauracja w Parku Sołackim przedłużyła swoją gastronomiczną historię sięgającą 103 lata. Jej sytuacja prawna została ostatecznie uregulowana. Nowy najemca, firma Meridian’s Sp. z o.o. jako pierwsza w historii podpisała umowę z miastem Poznań.

Obecnie restauracja nosi nazwę „Restauracja i Hotel Meridian’s” . W 2015 roku restauracja przechodziła swoje odrodzenie po to aby w roku obecnym móc budować nowy wymiar historii oferując niespotykanie smaczną kuchnię przez kolejne kilkadziesiąt lat.